بیرینگ چیست؟

بیرینگ چیست؟

معنای لغوی بیرینگ

اصطلاح بیرینگ از فعل تحمل کردن (bear) مشتق شده است. بیرینگ جزیی از ماشین است که اجازه می دهد تا یک قطعه، قطعه دیگری را تحمل (حمایت) کند. بیرینگ ها علاوه بر کاهش اصطکاک، وظیفه تحمل (Bear) نیروهای محوری، نیروهای شعاعی یا ترکیب این دو را بر عهده دارند که نام Bearing نیز برگرفته از این مساله می باشد.

بیرینگ چیست؟

آیا تا به حال ، چگونگی کارکرد وسایلی مانند چرخهای اسکیت یا موتورهای الکتریکی که به نرمی و با سرعت می چرخند شما را متعجب ساخته است؟ علت را می توان در کلمه ی کوچک و ساده ی یاتاقان (Bearing) یافت. یاتاقان ها ممکن است در ابزارهایی که ما همه روزه از آنها استفاده می کنیم وجود داشته باشند. بدون یاتاقان، می بایست پیوسته اجزایی که تحت اصطکاک خراب می شوند را  عوض کرد.(شکل1)

what's bearing?
                    شکل 1

یاتاقان(Bearing) وسیله ای است که اجازه حرکت نسبی مشخصی را بین دو یا بیشتر از دو قطعه را می دهد که به طور نمونه به صورت چرخش یا حرکت خطی است. یاتاقان ها می توانند بصورت گسترده ای بر طبق حرکتی که مجارند داشته باشند و یا بر اساس اصول کاریشان و همچنین جهت بارهای اعمالی که می توانند تحمل کنندطبقه بندی شوند. به عنوان مثال طراحی بیرینگ می تواند باعث تامین حرکت آزادانه محوری یک قطعه در حال حرکت چرخشی حول یک محورثابت شود و یا می تواند با کنترل بردارهای نیروی عمودی وارد بر قطعات متحرک، از حرکت جلوگیری کند.بسیاری از بیرینگ ها همچنین حرکت مطلوب را تا حد امکان تسهیل می کنند. از جمله با به حداقل رساندن اصطکاک.

 اجزای بیرینگ

بیرینگ ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که شما می توانید برای کاربردی که نیاز دارید به طور بهینه از آنها استفاده کنید.اجزای بیرینگ عبارتند از:(شکل2)

  • هفت یا شش ساچمه ( از استیل، تیتانیوم و یا سرامیک ساخته می شوند).
  • یک یا دو پوشش (seals and shields)
  • رینگ خارجی  (Outer ring)
  • رینگ داخلی (Iner ring)
  • نگه دارنده ساچمه/قفسه (Ball Retainer/Cage)

در هر بیرینگ  تغییرات کوچکی وجود دارند، که  در واقع به غیر از نوع  و تعداد ساچمه ها، تغییرات دیگر تاثیر زیادی در قیمت بیرینگ ها ندارد. قیمت بیرینگ ها معمولا به برند، کیفیت مواد و ساخت بستگی دارد.

bearings-components
شکل 2

توضیح مختصری در مورد اجزای بیرینگ ها:

ساچمه ها: (Shots)

ساچمه ها اجزای خیلی مهم در بیرینگ ها هستند که وظیفه چرخش را برعهده دارند. ساچمه های سرامیکی نسبت به استیل برتر هستند چرا که آنها صاف و مقاوم تر هستند. همچنین، ساچمه سرامیکی هم از استیل گران تر می باشد. (شکل3)

پوشش ها (Rubber seals & Metal shields):

پوشش های بیرینگ شبیه دیواری هستند که بیرینگ ها را از خطرات خارجی محافظت می کند، و به حفظ گریس داخل بیرینگ کمک می کند. در رخداد های نادر، پوشش فلزی با پلاستیکی جایگزین می شود. دو نوع پوشش فلزی وجود دارد، یکی پوشش فشرده شده غیر قابل تعویض و دیگری قابل تعویض که با C-ring نگه داشته می شود. (شکل3)

bearings-components
شکل 3

رینگ های داخلی و خارجی (Inner & Outer Rings):

رینگ های داخلی و خارجی مسیری هستند که ساچمه ها داخل آنها حرکت می کنند. جنس آنها از فولاد است. توجه کنید که بیرینگ ها معمولا برای بارهای جانبی مناسب نیستند، وقتی یک بار جانبی رو آن اعمال می شود رینگ داخلی و خارجی می خواهند از همدیگر جدا شوند. این یک فشاری را ایجاد می کند که می تواند به ساچمه ها و رینگ ها آسیب برساند. برای مقابله با آن، پیشنهاد می شود که از بیرینگ جداکننده استفاده شود.  (شکل3)

نگهدارنده ساچمه (Ball Retainers):

برای نگه داشتن ساچمه استفاده می شود. نگهدارنده نایلونی (Nylon)ضریب اصطکاک پایین تری را نسبت به فولاد (steel) و یا برنج (brass) دارد. نگهدارنده نایلونی از نظر سرعت مناسب است اما دوام آن کمتر از فلز می باشد. (شکل4)

 

Ball Retainers
شکل 4

 

سخن پایانی

برای دریافت مشاوره و خرید انواع بلبیرینگ SKF ،TIMKEN ،NSK ،KOYO ،NACHI و سایر برندهای جهانی بیرینگ، بلبیرینگ و رولر بیرینگ با کارشناسان خبره شرکت سازه کاران فردا تماس بگیرید.

تلفن تماس : 02177650910

 

 

نظر خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • تهران ، خیابان انقلاب، روبروی بهار ،پ448-واحد3
  • 021-77650910
  • 021-77650910

فرم تماس با ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top