بلبیرینگ چیست؟

بلبیرینگ چیست؟

 معنی لغوی بلبیرینگ

بلبیرینگ از دو کلمه ball  و  bearing   تشکیل شده است  که در لغت فارسی به معنای یاتاقان توپی می باشد.

تاریخچه بلبیرینگ

وقتی که بشر به این نکته پی برد که، به گردش در آوردن اجسام ( غلتش یا حرکت غلتشی ) بسیار ساده تر و آسانتر از ساییدن آن ها ( لغزش یا حرکت لغزشی ) بر روی هم می باشد، اختراع بلبیرینگ به ذهنش خطور کرد. بشر فهمید که دو سطحی که بر روی هم حرکت می کنند اگر بر روی هم بغلتند (حرکت غلطشی ) بسیار آسان تر از آن خواهد بود که بر روی هم بلغزند ( حرکت لغزشی ) یا سربخورند .(شکل1)

history of ballbearing
شکل 1

تا به حال به  این نکته توجه کرده اید که چرا اجسام بزرگ و وسایل مکانیکی و چرخ های اتومبیل ها و ماشین های سنگین به راحتی به حرکت در می آیند  و به نرمی حرکت می کنند؟ بله اکثر این اجسام سنگین به واسطه ی وسیله ی بسیار کارامدی به نام بلبیرینگ به چرخش در می آیند .

بلبیرینگ یا یاتاقان توپی گونه‌ای از چرخنده ها از خانواده یاتاقان‌ها هستند که کاربرد وسیعی در ابزارهای مختلف مانند هر چیزی که می‌چرخد و دیسک‌های سخت رایانه و اسکیت‌ها و صنایع بزرگ و خودروها و موتورها و … دارند. بلبیرینگ ها جزو زیر مجموعه بيرينگ های غلتشی هستند و  به طور کلی تمام بیرینگ های غلتشی از دو عدد رینگ و مجموعهای از اجزاء غلتنده که در مسیر مشخصی داخل رینگها حرکت می کنند.

Leonardo da vinci ball bearing
شکل 2

روش کار بلبیرینگ ها

در حقیقت اساس کارکرد بلبرینگ ها این است که آنها فشار یا بار وارده بر خود را که از بیرون بلبیرینگ به ساچمه ها‌ وارد می ‌شود را به وسیله گرد بودن ساچمه ‌ها کوچک کرده و برای آن دو ( برای مثال دوچرخه و زمین ) حرکتی بسیار نرمی را ایجاد کنند.  در یک بلبرینگ بار از لایهٔ خارجی به گوی‌ها اعمال می‌شود و از آنجا فشار به لایه داخلی منتقل می‌گردد. با توجه به کروی‌بودن گوی‌ها، نقطهٔ تماسشان با لایه‌های درونی و بیرونی بسیار کوچک خواهد بود،(تماس بصورت خطی و یا نقطه ای) در نتیجه می‌توانند بسیار نرم حرکت کنند، از سوی دیگر با توجه به کوچک بودن محل تماس، اگر فشار بیش از حدی به گوی‌ها وارد شود می‌تواند موجب تغییرشکل یا خردشدن آن‌ها گردد .(شکل3)

BallBearing
شکل 3

 

 

سخن پایانی

برای دریافت مشاوره و خرید انواع بلبیرینگ SKF ،TIMKEN ،NSK ،KOYO ،NACHI و سایر برندهای جهانی بیرینگ، بلبیرینگ و رولر بیرینگ با کارشناسان خبره شرکت سازه کاران فردا تماس بگیرید.

تلفن تماس : 02177650910

نظر خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • تهران ، خیابان انقلاب، روبروی بهار ،پ448-واحد3
  • 021-77650910
  • 021-77650910

فرم تماس با ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top