انواع بلبیرینگ

انواع بلبیرینگ

بلبیرینگ چیست؟

بلبیرینگ به انگلیسی( Ball Bearing) گونه‌ای چرخنده از خانواده یاتاقان‌ها هستند که کاربرد وسیعی در ابزارهای مختلف (از لب تاپ، اسپینر، اسکیت‌ها و صنایع کوچک گرفته تا خودروها و موتورهای صنعتی و صنایع بزرگ)دارند. کلمه ی بلبیرینگ از دو بخش ball به معنای گوی و bearing به معنای تحمل‌کردن تشکیل شده‌است. اساس کار بلبیرینگ‌ها بر این است که مانع کشیده‌شدن سطوح روی یکدیگر می‌شوند و سطح تماس را نیز کاهش می‌دهند، در نتیجه اصطکاک بین سطوح به شدت کاهش می‌یابد.

رولربیرینگ چیست؟

امروزه بیرینگ ها در انواع مختلف و در ابعادی بسیار وسیع در سراسر دنیا تولید می شوند. بیرینگ همان صورت فارسی Bearing است که در فارسی به یاتاقان یا بالشتک ترجمه شده است. کلمه بلبیرینگ هم که به صورت رایج و البته به نادرست به کلیه بیرینگ ها اطلاق می شود، تنها به آن دسته از بیرینگ ها گفته می شود که جزء غلتشی در آنها ساچمه است. بنابراین به طور دقیق تر باید بیرینگ هایی را که جزء غلتشی آنها غلتک می باشد، رولربیرینگ نامید.

کاربرد بلبیرینگ:

با توجه به مصارف و نیاز های مختلف صنایع به بلبیرینگ و رولربیرینگ، شرکت ها و طراحان بلبیرینگ و رولربیرینگ ها انواع مختلفی از این محصول را برای نیاز های مختلف طراحی نموده اند، و به دلیل تنوع بسیار بالای بلبیرینگ و رولربیرینگ ها آنها را دسته بندی میکنند تا طراحان قطعات صنعتی بتوانند انتخاب صحیح تر و دقیق تری در طراحی های خود داشته باشند. هر کدام از بلبیرینگ و رولربیرینگ ها با توجه به نوع طراحی آنها قادر به تحمل نیروی خاصی و همچنین دور خاصی برای چرخشش میباشند، که این اعداد در کاتالوگ های بلبیرینگ و رولربیرینگ به دقت پس از آزمایش های مختلف برای هر بلبیرینگ و رولربیرینگ آورده شده.در این بخش به معرفی دسته بندی بلبیرینگ و رولربیرینگ ها می پردازیم .

انواع بلبیرینگ :

انواع بلبیرینگ بر اساس نوع و جنس و ابعاد و ویژگیهای آن متفاوت بوده که در این بخش بررسی خواهیم کرد . بلبیرینگ ها انواع مختلف و کاربردهای مختلفی دارند و هر بلبیرینگ جهت استفاده ی خاص و در ابعاد مختلف و قابلیت تحمل بار مشخصی تولید می شود .

هر کدام از این نوع بلبیرینگ ها نیز ممکن است به چند گونه تولید شوند و کاربرد های مختلفی را دارا می باشند.

بلبیرینگ شیارعمیق
شکل1
بلبیرینگ های شیارعمیق
بلبیرینگ تماس زاویه ای
شکل2
بلبیرینگ های تماس زاویه ای
بلبیرینگ خود تنظیم
شکل3
بلبیرینگ های خودتنظیم

انواع رولربیرینگ :

رولربیرینگ ها نیز از خانواده ی بلبیرینگ ها می باشند و انواع مختلفی دارند. تنها تفاوت بلبیرینگ ها و رولربیرینگ در این است که در بلبیرینگ ها ساچمه به کار رفته و در رولربیرینگ ها از غلطک استفاده شده اند .

  • رولربیرینگ های استوانه ای (شکل4)
  • رولربیرینگ های مخروطی (شکل5)
  • رولربیرینگ های کروی (شکل6)
  • رولربیرینگ های توریدال (شکل7)
  • رولربیرینگ های کف گرد(شکل8)
  • رولربیرینگ های استوانه ای کف گرد (شکل9)
  • رولربیرینگ های کروی کف گرد (شکل10)
رولربیرینگ های استوانه ای
شکل4
رولربیرینگ های استوانه ای
رولربیرینگ های مخروطی
شکل5
رولربیرینگ های مخروطی
رولربیرینگ های کروی
شکل6
رولربیرینگ های کروی
رولربیرینگ های توریدال
شکل7
رولربیرینگ های توریدال
رولربیرینگ های کف گرد
شکل8
رولربیرینگ های کف گرد
رولربیرینگ های استوانه ای کف گرد
شکل9
رولربیرینگ های استوانه ای کف گرد
رولربیرینگ های کروی کف گرد
شکل10
رولربیرینگ های کروی کف گرد
 

سخن پایانی

برای دریافت مشاوره و خرید انواع بلبیرینگ SKF ،TIMKEN ،NSK ،KOYO ،NACHI و سایر برندهای جهانی بیرینگ، بلبیرینگ و رولر بیرینگ با کارشناسان خبره شرکت سازه کاران فردا تماس بگیرید.

تلفن تماس : 02177650910

نظر خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • تهران ، خیابان انقلاب، روبروی بهار ،پ448-واحد3
  • 021-77650910
  • 021-77650910

فرم تماس با ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top