بلبیرینگ های شیارعمیق

بلبیرینگ شیارعمیق چیست؟

بلبیرینگ های شیارعمیق یک ردیفه

one row Deep groove ball bearings
               شکل 1

بلبیرینگ های شیارعمیق یک ردیفه کاربردهای زیادی دارند.مشخصه های این بلبیرینگ ها طراحی ساده، تفکیک ناپذیر بودن، مناسب بودن آن برای سرعت های بالا و خیلی زیاد، محکم بودن در حین کار و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری می باشند. شیارعمیق در سطح غلتش وهم خوانی دقیق بین این شیار و ساچمه ها این بلبیرینگ را قادر می سازد که بار محوری را از هردو جهت به همراه بار شعاعی حتی در سرعت های بالا، تحمل کند. بلبیرینگ های شیارعمیق یک ردیفه بیشترین کاربرد را در میان انواع بیرینگ ها دارند.به همین علت در طرح های زیر و اندازه های مختلف تولید می شوند.

 • بیرینک های باز در طرح اصلی
 • بیرینک های آب بند شده
 • بیرینک های آب بند شده دربرابر روغن نوع ICOS
 • بیرینک ها با شیار محیطی با یا بدون خارفنری

بلبیرینگ های شیارعمیق یک ردیفه با شیار جازنی ساچمه

یک بلبیرینگ شیار عمیق یک ردیفه با شیار جازنی ساچمه دارای شیاری در رینگ داخلی و خارجی(شکل1) است به طوری که می توان ساچمه های بیشتر و بزرگ تر نسبت به بلبیرینگ شیار عمیق استاندارد در آن، جا داد. بلبیرینگ ها با شیار جازنی ظرفیت حمل بار شعاعی بیشتری نسبت به بیرینگ ها بدون شیار جازنی دارند، ولی ظرفیت حمل بار محوری آن ها کمتر است.این بیرنگ ها را می توان در سرعت های مشابه با سرعت بیرنگ های بدون شیارجازنی بکار برد.

محدوده استاندارد این نوع بیرینگ شامل موارد زیر است:

 • بیرینگ باز در طرح اصلی
 • بیرینگ با حفاظ اصلی
 • بیرینگ با شیار محیطی

بلبیرینگ های شیارعمیق از فولاد ضد زنگ

Deep groove ball bearing from stainless steel
                                             شکل2

بلبیرینگ های شیارعمیق از فولاد ضدزنگ، در مقابل خوردگی ناشی از رطوبت و مواد دیگر مقاوم می باشند. این بلبیرینگ ها دارای شیاری عمیق در سطح غلتش بوده که با ساچمه ها مطابقت دارد و مشابه بلبیرینگ های شیارعمیق استاندارد از جنس فولاد کربنی کرمدار (فولاد بیرینگ) هستند.این بیرینگ ها شیار جازنی ندارند و می توانند بار محوری را از هر دو جهت به همراه بار شعاعی حتی در سرعت های بالا تحمل کنند. بلبیرینگ های شیار عمیق از فولاد ضد زنگ، دارای خواص حرکتی مشابه با بلبیرینگ ها از فولاد بیرینگ بوده ولی ظرفیت حمل بار کمتری دارند.

این بیرینگ ها به صورت باز و آب بند شده برای قطر شفت 1mm تا 50mm موجود می باشند. همچنین این بیرینگ ها به صورت فلنج دار مطابق به استاندارد ISO 8443:199 نیز تولید می شوند.بلبیرینگ ها از جنس فولاد ضد زنگ با پیشوند W در شماره فنی آنها مشخص می شوند، نظیر. W626-2Z . (شکل2)

 بلبیرینگ های شیارعمیق دوردیفه

بلبیرینگ های شیارعمیق دوردیفه(شکل3)، از نظر طراحی مشابه بلبیرینگ های شیارعمیق یک ردیفه می باشند. این بیرنگ ها دارای سطح غلتش یکپارچه و عمیق می باشند که با ساچمه ها هماهنگی دارد. این بیرینگ ها توانایی تحمل بار محوری از هردوجهت به همراه بار شعاعی را دارند.

بلبیرینگ های شیار عمیق دو ردیفه برای کاربردهایی که ظرفیت حمل بار بیرینگ های یک ردیفه کافی نمی باشند، بکار می روند. برای قطر ئاخلی و خارجی مشابه، بلبیرینگ های دو ردیفه کمی پهنای بیشتری نسبت به بلبیرینگ های یک ردیفه دارند اما ظرفیت حمل بار آنها به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از بیرینگ های یک ردیفه سری های 62و63 است.

Two row deep groove ball bearing
                    شکل 3
One row cam roller
                    شکل 4

رولربادامکی یک ردیفه

رولرهای بادامکی یک ردیفه (شکل4) در سری های باریک 3612(00)R بر اساس طرح بلبیرینگ شیارعمیق سری 62 می باشند. سطح خارجی رینگ خارجی این بیرینگ ها قوسی شکل بوده و آب بندتماسی از جنس لاستیک اکریلونیتریل بوتادین (NBR) تقویت شده با ورق فولادی، در دو طرف دارند. این رولرهای بادامکی به صورت آماده نصب و بدون نیاز به تعمیر نگهداری تولید می شوند و در انواع سیستم های محرک بادامکی (Cam Drivers)، نقاله (Conveyor) و غیره بکار می روند. به علت انحنای سطح رینگ خارجی، این بیرینگ ها را می توان در کاربردهایی که عدم همراستایی زاویه ای نسبت به خط سیر (Track) وجود دارد و یا لازم است تنش در لبه ها (Edge Stresses) به حداقل برسد، بکار برد.

علاوه بر رولر بادامکی یک ردیفه، رولرهای بادامکی دو ردیفه، رولرهای پشتیبان و پیرو بادامکی نیز تولید می شوند. برای مثال:

 • رولرهای بادامکی دوردیفه سری پهن 3057(00) و 3058(00)
 • رولرهای پشتیبان بر اساس رولر سوزنی یا رولربیرینگ های استوانه ای
 • رولرهای پیرو بادامکی،بر اساس رولر سوزنی یا رولربیرینگ های استوانه ای

 

سخن پایانی

برای دریافت مشاوره و خرید انواع بلبیرینگ SKF ،TIMKEN ،NSK ،KOYO ،NACHI و سایر برندهای جهانی بیرینگ، بلبیرینگ و رولر بیرینگ با کارشناسان خبره شرکت سازه کاران فردا تماس بگیرید.

تلفن تماس : 02177650910

نظر خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 • تهران ، خیابان انقلاب، روبروی بهار ،پ448-واحد3
 • 021-77650910
 • 021-77650910

فرم تماس با ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top